Informacja o nagrywaniu rozmowy telefonicznej
Obowiązek informowania o nagrywaniu rozmowy telefonicznej występuje w przypadku przedsiębiorców i organów administracji państwowej i samorządowej. Przykładem może być biuro obsługi klienta (BOK) lub call center. Zasady te wynikają z ustawy z dnia 29. sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych oraz rozporządzenia RODO.
Czy trzeba informować, że rozmowa jest nagrywana? Tak. Jeżeli rozmowa jest nagrywana, przedsiębiorca powinien poinformować rozmówcę o tym fakcie. Wzór takiej informacji znajdziesz poniżej.
Przykłady
Uprzejmie informujemy, że wszystkie rozmowy są rejestrowane. Jeżeli nie wyrażają państwo zgody na ich nagrywanie, prosimy o przerwanie połączenia.
Informujemy, że w celu zapewnienia najwyższych standardów obsługi rozmowy są nagrywane. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na nagrywanie - prosimy o kontakt drogą mailową.
W trosce o najwyższą jakość usług rozmowy mogą być rejestrowane. Jeśli nie zgadzasz się na nagrywanie - rozłącz się.
Informujemy, iż w trosce o najwyższą jakość świadczonych usług wszystkie rozmowy są rejestrowane, jeśli nie wyrażasz zgody - prosimy zakończyć połączenie
W trosce o najwyższą jakość i bezpieczeństwo świadczonych przez nas usług prowadzone rozmowy są rejestrowane. Jeżeli nie wyrażacie Państwo zgody na ich nagrywanie, prosimy o przerwanie połączenia.
Informujemy, że rozmowa może być nagrywana. Jeżeli nie wyrazasz na to zgody, rozłącz się.
Wszystkie rozmowy z konsultantami są rejestrowane. Jeśli nie wyrażasz zgody, prosimy o przerwanie połączenia.
W celach szkoleniowych i podnoszenia jakości usług nasze rozmowy są nagrywane, jeśli nie wyrażacie Państwo zgody, prosimy o rozłączenie się i odwiedzenie naszej strony internetowej.
Potrzebujesz nagrania o takiej treści?
Chętnie wykonam takie nagranie na zamówienie. Zachęcam do kontaktu na e-mail lub za pomocą formularza obok.
Czy można nagrywać rozmowy telefoniczne bez zgody rozmówcy?
Obowiązek informowania o rejestrowaniu rozmowy mają przedsiębiorstwa oraz instytucje publiczne i państwowe. W przypadku osób prywatnych prawo nie precyzuje tego. W zależności od tego czy uczestniczymy w rozmowie czy nie, może być to różnie interpretowane. Jeśli nie jesteśmy uczestnikami rozmowy i ją rejestrujemy może to wypełnić znamiona przestępstwa z art. 267 k.k.
Nagranie rozmowy jako dowód w sądzie
Często występującym pytaniem jest czy nagranie rozmowy telefonicznej może być dowodem w sprawie sądowej. Przepisy nie regulują problemu dopuszczania takich dowodów, jednak każda sprawa musi zostać rozpatrzona indywidualnie. Nagrywanie rozmowy może być ingerencją w dobra osobiste (prawo do prywatności). W praktyce wielokrotnie wykorzystywano nagrania rozmów telefonicznych jako dowód (np. sprawy rozwodowe).