Formaty plików dźwiękowych

Najpopularniejszymi formatami plików dźwiękowych są: MP3, WAVE.

Format WAVE

Wysokiej jakości plik WAVE np. 44100 Hz, 24 bit oferuje bardzo wysoką jakość. Wadą tego formatu jest duża waga plików, ponieważ dźwięk nie jest poddany kompresji. Format WAVE wykorzystywany jest przede wszystkim przez twórców, ponieważ umożliwia wielokrotne zapisywanie bez wpływu na jakość, w przeciwieństwie do formatów ze stratną kompresją.

Format MP3

Dźwięk poddany stratnej kompresji. Wadą tego formatu jest kompresja, która powoduje bezpowrotną utratę części danych o dźwięku. Dużą zaletą jest mała wielkość pliku, np. w porównaniu do plików WAVE. Doskonale sprawdza się u odbiorcy masowego do przechowywania i przesyłania muzyki.

WAVE czy MP3?

Warto dodać, że dźwięk w wysokiej jakości plikach MP3 (np. 320 kbps) i WAVE (np. 44100 Hz 16 bit) bardzo trudno rozróżnić, a w większości przypadków jest to prawie niemożliwe. Mimo iż będą zawierać to samo nagranie (utwór muzyczny) to plik MP3 będzie kilkukrotnie mniejszy. Dlatego z praktycznego punktu widzenia dla przeciętnego odbiorcy muzyki bardziej odpowiedni będzie właśnie format MP3.

Formaty plików w centralach telefonicznych

Każda centrala telefoniczna posiada sugerowany obsługiwany format, dlatego przed ustawieniem zapowiedzi telefonicznej należy zapoznać się ze specyfikacją urządzenia. Najczęściej taka informacja znajduje się w instrukcji obsługi centralki, więc należy najpierw tam zajrzeć i informacji o formacie pliku szukać w dziale z ustawieniem komunikatu głosowego. Informacja taka może również znajdować się w samym panelu ustawień obok opcji dodania pliku komunikatu. Jeśli informacji tej tam również nie znajdziemy, najszybciej będzie skontaktować się z producentem centralki i telefoniczne bądź e-mailowo zapytać o format, w jakim ma być plik komunikatu głosowego.

Najczęściej obsługiwane formaty w centralach telefonicznych:
▸ MP3
▸ WAVE PCM 44100 Hz, 16 bits, mono
▸ WAVE PCM 22050 Hz, 16 bits, mono
▸ WAVE PCM 8000 Hz, 16 bits, mono
▸ WAVE CCITT A-Law 8000 Hz, 8 bits, mono
▸ WAVE CCITT U-Law 8000 Hz, 8 bits, mono

Co oznaczają poszczególne parametry?

Wyjaśnienie parametrów formatu pliku dźwiękowego WAVE PCM 22050 Hz, 16 bits, mono

A - format zapisu pliku; WAVE, MP3, AAC, AIFF, MP4, OGG, WMA, FLAC
B - sposób zapisu (kodowania) fali dźwiękowej; np. PCM, CCIT A-law
C - częstotliwość próbkowania; 8000 - 96000 Hz
D - rozdzielczość; 8, 16, 24 lub 32 bity
E - liczba kanałów; mono (jeden kanał) lub stereo (dwa kanały)

Powyżej obok wyjaśnienia wymieniłem najpopularniejsze lub możliwe warianty.

Dlaczego istnieją różne formaty plików dźwiękowych?

Formatów plików dźwiękowych jest wiele, tak samo jak jest wiele formatów zapisu plików graficznych czy tekstowych. Wynika to przede wszystkim z faktu istnienia różnych potrzeb oraz sposobów przechowywania danych. Najważniejszymi czynnikami przy wyborze formatu zapisu pliku dźwiękowego są: jakość sygnału, kompatybilność i oszczędność w wykorzystaniu pamięci. Przykładowo są formaty, które są bardziej odpowiednie do przechowywania muzyki, a inne do przechowywania głosu ludzkiego.

Jaki format wybrać do centrali telefonicznej?

Aby dowiedzieć się jaki format plików dźwiękowych obsługuje twoja centrala, sprawdź to w specyfikacji lub w ustawieniach bądź panelu zarządzania urządzeniem. Jeśli masz dowolność w wyborze formatu pliku (np. twoje urządzenie obsługuje różne formaty) polecam zdecydować się na format MP3, ponieważ jest to doskonały kompromis pomiędzy jakością dźwięku a oszczędnością pamięci i objętości pliku. Rozsądnym wyborem będzie bitrate z zakresu 112-160 kbps (w przypadku nagrań lektorskich i komunikatów głosowych do użycia w centrali). Wyższe wartości bitrate nie przyniosą oczekiwanej poprawy jakości w słuchawce u dzwoniącego.

Inne popularne formaty plików audio:

Napisz do mnie:

Wyślij do mnie wiadomość. Zapytaj o cenę lub wyślij zamówienie nagrania. Z przyjemnnością odpowiem na pytania

Przydatne

Przykładowe zapowiedzi telefoniczne
Informacja o nagrywaniu rozmowy
Darmowe zapowiedzi
Formaty plików dźwiękowych
Kontakt